CCS Inc.
CCS LFV3-G-50X100BL Coaxial

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LFV3-G-50X100BL
Features
- This Light Unit emits blue light and measures 110 x 84 x 57 mm (width x depth x height).
The light-emitting surface measures 52 x 102 mm.
High-Resolution Camera Compatible Coaxial Lights
Specifications
| LED color | Blue |
|---|---|
| Peak wavelength | 467 nm typ. |
| Dimensions | W 110 mm x D 84 mm x H 57 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 29 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, resin |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20% to 85%RH (with no condensation) (indoors only) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 445 g max. |
| Accessories | User Manual |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS LFV3-130RD-RA(A) / LFV3-130SW-RA(A) / LFV3-130BL-RA(A) Coaxial
-

CCS LDL2-458X30RD2 Bar (Area)
-

CCS HLV-22IR165 IR Lights [Infrared Lighting] (over 1000-nm type)
-

CCS LFX3-100IR860-PT-B Line Pattern
-

CCS BCF-255X45W / BCF-255X45R / BCF-255X45B Basler Camera Light Series
-

CCS LDL2-458X30BL2-WD Bar (Area)





