CCS Inc.
CCS LFX3-150RD-PT-B Line Pattern

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LFX3-150RD-PT-B
Features
- This Light Unit emits red light and measures 193 x 193 x 13.1 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 150 x 150 mm.
Specifications
| LED color | Red |
|---|---|
| Peak wavelength | 632 nm typ. |
| Dimensions | W 193 mm x D 193 mm x H 13.1 mm |
| Input voltage | 24 VDC |
| Power consumption | 25 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, Resin (Light-guiding plate, protective plate) |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 620 g max. |
| Accessories | User Manual |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS LB-600X150IR86 Bar (Area)
-

CCS PL-LDL-180X16 Polarizing Plates [For Bar Lights]
-

CCS HLDL3-1800X28IR-DF-N / HLDL3-1800X28IR-DF-M / HLDL3-1800X28IR-DF-W Bar (Area)
-

CCS FPQ3-48SW Low-Angle Square
-

CCS LNSD-1000SW(A) Line (Diffused Lighting)
-

CCS LDR2-70RD2-WD-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]





