CCS Inc.
CCS LFX3-200X100RD Flat Dome

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LFX3-200X100RD
Features
- This Light Unit emits red light and measures 243 x 143 x 13.1 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 200 x 100 mm.
Specifications
| LED color | Red |
|---|---|
| Peak wavelength | 632 nm typ. |
| Dimensions | W 243 mm x D 143 mm x H 13.1 mm |
| Input voltage | 24 VDC |
| Power consumption | 28 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, Resin (protective plate, light-guiding diffusion plate) |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 620 g max. |
| Accessories | User Manual |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS FPR-100RD2 Low-Angle Ring
-

CCS HLDL3-1050X28IR-DF-N / HLDL3-1050X28IR-DF-M / HLDL3-1050X28IR-DF-W Bar (Area)
-

CCS LDL-339X12VL3-395-N / LDL-339X12VL3-395-W UV Lights [Ultraviolet Lighting] / Violet Light
-

CCS HLV3-22BL-4S Spot
-

CCS LB-1700X150SW / LB-1700X150BL / LB-1700X150RD Bar (Area)
-

CCS PL-LDL2-158X16-VE Polarizing Plates [For Bar Lights]





