CCS Inc.
CCS LFX3-50BL-PT-B Line Pattern

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LFX3-50BL-PT-B
Features
- This Light Unit emits blue light and measures 93 x 93 x 13.1 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 50 x 50 mm.
Specifications
| LED color | Blue |
|---|---|
| Peak wavelength | 469 nm typ. |
| Dimensions | W 93 mm x D 93 mm x H 13.1 mm |
| Input voltage | 24 VDC |
| Power consumption | 6.1 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, Resin (Light-guiding plate, protective plate) |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 230 g max. |
| Accessories | User Manual |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS LNDG-2800SW-LA Line (Oblique Angled Lighting)
-

CCS LDL-339X12VL3-385-N / LDL-339X12VL3-385-W UV Lights [Ultraviolet Lighting] / Violet Light
-

CCS LDL-138X12VL3-385-N / LDL-138X12VL3-385-W UV Lights [Ultraviolet Lighting] / Violet Light
-

CCS LFX3-50RD-PT-A Line Pattern
-

CCS PL-LDL2-410X30 Polarizing Plates [For Bar Lights]
-

CCS PL-LDL2-506X30 Polarizing Plates [For Bar Lights]





