DEICY
Deicy ATP-218-1 Single Axis Waterproof And Insulated Type

Manufacturer: DEICY Co., Ltd.
Model: ATP-218-1
Features
- Waterproof and insulated sensor for equipment diagnostics.
- Easy-to-handle built-in amplifier piezoelectric (IEPE) accelerometer
- Charge-type accelerometer for use in high-temperature environments
- Application-specific built-in amplifier piezoelectric (IEPE) accelerometer
Specifications
| Model | ATP-218-1 |
|---|---|
| Purpose | Equipment Diagnosis |
| Case Structure | Waterproof, Corrosion-resistant |
| Sensitivity | 1 (mV/m/s²) |
| Maximum Usable Acceleration | 3,600 (m/s²) |
| Frequency Characteristics | 5 ~ 10,000 Hz (±3 dB) |
| Common Frequency | 40 kHz |
| Operating Temperature Range | -20 ~ +110°C |
| Weight | 48 g |
| Constant Current (mA/V) | 15 ~ 25 |
| Method | Shear Type |
| Cable Direction | Exits upward |
| Connector | Straight with 4 pins |
| Mounting Method | M6x1x10 Thread |
| Case Material | Stainless Steel SUS303 |
| Dimensions (mm) | HEX17 × 53.5H |
| Recommended Cable | Cable Length, Cable Sheath Type, and Others |
Related Products
-

Deicy CU-MS8 CAN Output 8-Channel MEMS Sensor/DC Voltage Input Amplifier
-

Deicy AR-200ST16A 16ch Dynamic Strain/DC Voltage Input Unit
-

Deicy M29, M33 IEPE Amplifier Unit
-

Deicy MHR5500 Series Magnetic-Hall Rotary Position Sensor
-

Deicy CU-MS4 CAN Output 4-channel MEMS Sensor/DC voltage Input Amplifier
-

Deicy CU-ST8-NDIS CAN Output 8-Channel Dynamic Strain/DC Voltage Input Amplifier





