Eagle Jack, Japan
Eagle Jack(Konno Corporation) FN-60TL Claw Jack

Products Made in Japan
Manufacturer:Konno Corporation
Model: FN-60TL
Specification
| Claw Allowable Load | 3 ton |
| Allowable Head Load | – |
| Capacity | – |
| Stroke | 62mm |
| Feed Width | 100mm |
| Lowest position | 41 mm |
| Claw Length | 80 mm |
| Claw Width | 65 mm |
| Base Length | 422 mm |
| Base Width | 202 mm |
| Base Height | 198.5 mm |
| Head Cap Diameter | – |
| Product Weight | 25 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

BENKAN KIKOH Sumifine Barrel
-

Eagle Clamp CDE / CDER Type Electric Parallel Link Type Coil Lifter
-

Gentos HEAD WARS (White Box ver.) HLP-2102 Headlight
-

Ross Asia Bantam series Port sizes 1/8″ and 1/4″. Flow rates up to 30 scfm (850 l/min)
-

Kanetec CMS CHIP MAGCLEAN*
-

MIKI NETSUREN HP-YF Intact Tension Clamp HP-YF





