Eagle Jack, Japan
Eagle Jack (Konno Corporation) G-100 Standard Toe Jack

Product Made in Japan
Manufacturer: Konno Corporation
Model: G-100
Specification
| Claw Allowable Load | 5 ton |
| Allowable Head Load | 10 ton |
| Capacity | – |
| Stroke | – |
| Lowest position of nails | 22 mm |
| Nail Length | 55 mm |
| Claw Width | 75 mm |
| Base Width | 193 mm |
| Base Length | 262 mm |
| Base Height | 288 mm |
| Head Cap Diameter | – |
| Product Weight | 14 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

Watanabe A6000 Series A6□□A Digital panel meter for load cells
-

Kimoto Entrance Packing Rubber Products
-

DIJET ZPMT100308ZER-PL Peripheral Blade Insert
-

SK Sato SK-1260, SK-S100K Waterproof Digital Thermometer With Standard Probe
-

Tohnichi Interchangeable Head – SH Open Wrench Head
-

Mikasa MVC-F60H Plate Compactor





