Eagle Jack, Japan
Eagle Jack (Konno Corporation) G-25L Long Claw Hydraulic Toe Jack Share

Product Made in Japan
Manufacturer: Konno Corporation
Model: G-25L
Specification
| Claw Allowable Load | 1 ton |
| Allowable Head Load | 2.5 ton |
| Capacity | – |
| Stroke | 100mm |
| Lowest position of nails | 12 mm |
| Nail Length | 75 mm |
| Claw Width | 65 mm |
| Base Width | 140 mm |
| Base Length | 245 mm |
| Base Height | 203 mm |
| Head Cap Diameter | – |
| Product Weight | 10 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

Eagle Jack (Konno Corporation) G-60 Toe Jack
-

Shimizu Weeding Claw – Gardening Product
-

Nippon Chemical Screw PEEK/NT(Thread size-L) PEEK/inch hex nut
-

Chiyoda Seiki KR-120HS/KR-120HS-H (Primary pressure: 15.0 MPa or less / Adjusted pressure 2.0 to 12.0 MPa)
-

Mikasa 16″MW-HEL Concrete Cutter
-

Vessel No.G-7F Microfilter





