Eagle Jack, Japan
Eagle Jack (Konno Corporation) G-60 Toe Jack

Made In Japan
Manufacturer: Konno Corporation
Model: G-60
Specification
| Toe capacity | 3 ton |
| Head capacity | 6 ton |
| Minimum toe height | 19 mm |
| Toe length | 50 mm |
| Stroke | 113 mm |
| Body weight | 233 mm |
| Base width | 155 mm |
| Base length | 236 mm |
| Product weight | 13 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

Chiyoda Seiki EX-M-20 Excellent Mega (Primary pressure: 20.0 MPa or less/adjustment pressure 0.1 to 1.0 MPa, maximum flow rate: 50 ℓ, 150 ℓ/min・Air)
-

Howa Rotary Actuators
-

NAC – HP TYPE Quick Couplings
-

Tohnichi RNTDZ Click Type Torque Screwdriver
-

NAC – AT TYPE (Steel Sleeve) Quick Couplings
-

TSUBOSAN SHARP CUT FILES Die Sinker’s-Assorted Files





