Eagle Jack, Japan
Eagle Jack (Konno Corporation) JS100-150 Hydraulic Cylinder

Products Made in Japan
Manufacturer: Konno Corporation
Model: JS100-150
Specification
| Capacity | 10 ton |
| Stroke | 150mm |
| Base Length | 100 mm |
| Base Height | 319 mm |
| Base Width | 100 mm |
| Head Length | 80 mm |
| Head Width | 80 mm |
| Oil Required | 239 cm3 |
| Product Weight | 7.5 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

OSC77FD100HBG Hydraulics Bench, Gravimetric
-

NAGANO KEIKI SN9 Sanitary type digital pressure gauges
-

Hammer Caster 615S 100-150mm Caster
-

Shimizu Camel Super Edge Bull – Tip tool
-

Seiwa E04FD070505 FD Type Ferrite Cores for FPC
-

Nacol S-series Bladder-Type Accumulator With Pulsating Shock Buffer Specifications





