Electronic Magnetic Industry Co.
EMIC UM Handheld magnetic particle flaw detector

Manufacturer: Electronic Magnetic Industry Co., Ltd
Model: UM
Features
- This is a handheld type magnetic particle flaw detector.
- By attaching the accessory legs,
- It is also possible to detect complex geometries.
Specifications
| Model | Um-3BK |
| Power input | AC 100V 50/60Hz 10A±10% |
| Magnetism | Approx. 3,000 AT or more |
| mass | Approx. 2kg |
| Model | Um-5BK |
| Power input | AC 100V 50/60Hz 15A±10% |
| Magnetism | Approx. 4,000 AT or more |
| mass | Approx. 4kg |
Related Products
-

EMIC Table type through type demagnetizer
-

EMIC ES type ultra-low impedance magnetization power supply
-

EMIC Low Permeability Measuring Coil Low permeability measurement coil for BH analyzer
-

EMIC J-coil for BH analyzer
-

EMIC GMS-103 Gaussmeter for surface magnetic field measurement
-

EMIC T-401, A-301, T-301 Hall Probes Old 4000 Series





