Fujii Denko, Japan, Safety Tools
Fujii Denko 78 RORIP 78R-15-8 Guided Type Fall Arrester

Product Made in Japan
Manufacturer: Fujii Denko
Model: 78 RORIP 78R-15-8
| Model No. | 78 RORIP 78R-15-8 |
| Applicable Rope Size | 16mm |
| Dimension (L×W) | 113×52mm |
| Material | Steel |
| Weight | 720g |
| Plating | Zinced |
| Breaking Strength | 16kN (Nylon Rope) |
| Slippage | 10 – 170 mm (Nylon Rope) |
| Remark For ascending & descending work and work at fixed position. |
Related Products
-

Chiyoda Seiki GS-500PL Series Large Flow/pilot Type Pressure Regulator
-

Saitamaseiki AK-1350S Impact Drivers and Impact Wrenches
-

IMADA CB-504 Force Control Cable (MX-ZP/Z2 connection)
-

Tachibana Eletech D-200 Sam Steel Checker
-

SAKUSAKU SAK D145S20-2D Indexable Drill
-

SAKUSAKU TNMG160408-L Turning Insert 60° Triangular/Negative





