Fujii Denko, Japan, Safety Tools
Fujii Denko FS-100L Snap Hook

Product Made in Japan
Manufacturer: Fujii Denko
Model: FS-100L
| Model No. | FS-100L |
| Overall Length | 163mm |
| Effective Opening | 16.5mm |
| Eye Diameter | 21mm |
| Material | Steel |
| Weight | 240g |
| Surface Treatment | Chromed |
| Breaking Strength | 19.6kN |
| Remark Drop Forged Swivel Hook |
Related Products
-

Watanabe T02 [Thermocouple] with Terminal Box Screw Type
-

Chiyoda Seiki No. 2 Welder For Welding And Heating Work From Thin To Thick Plates (For AC)
-

Kanetec EP-QS3-3060A Permanent Electromagnetic Chuck
-

TAIYO 140MT-3 Series Hydraulic (Absolute Type Cylinder)
-

Niigata Seiki TPG-270A/ TPG-270B Taper Gauge
-

Eagle Jack (Konno Corporation) SD-50FC Smart Dolly





