Fujii Denko, Japan, Safety Tools
Fujii Denko FS-108 Snap Hook

Product Made in Japan
Manufacturer: Fujii Denko
Model: FS-108
| Model No. | FS-108 |
| Overall Length | 184mm |
| Effective Opening | 14mm |
| Eye Diameter | 21mm |
| Material | Steel |
| Weight | 325g |
| Surface Treatment | Nickeled |
| Breaking Strength | 19.6kN |
| Remark Drop Forged Swivel Hook Triple Locking |
Related Products
-

Seiwa E01C13 Clip-on Mounting EMC Products
-

SAKUSAKU SF-51M-D Carbide Rotary Burr Three Radius End Shape
-

Kaneko Sangyo LM Series Magnet Float Liquid Level Gauges
-

KONAN AVW7N 3 Port Air Operated Valves Large-Capacity Poppet-type Normally Closed
-

Watanabe T02 [Thermocouple] with Terminal Box Screw Type
-

Eisen EC Series Pin Gauge





