Japan, KETT ELECTRIC LABORATORY, Measurement, Moisture Analyzer
KETT ELECTRIC LABORATORY HK-300 Series (-1/-2/-3) Paper Moisture Tester

Product Made in Japan
Manufacturer: KETT ELECTRIC LABORATORY
Model: HK-300 Series (-1/-2/-3)
Features of HK-300

Select from 3 types of sensors
Measure by simply using the sensor on an object to measure
Can register 10 user’s custom calibration curves
Features an alarm setting and auto power off
Specification
| Measurement method | Electrical Resistance Method |
|---|---|
| Applications | Kraft paper, Liner board, Copy paper, Cardboard, etc |
| Calibration curves | Kraft paper, Liner board, Copy Paper, Cardboard |
| Measurement range | Grip sensor: Copy paper, 4-15%/ Cardboard, 6-20% Conductive rubber sensor: Copy paper, 4-25%/Liner board, 6-23%/Kraft paper, 5-24% Constant pressure sensor: Copy paper, 2-10%/Liner board, 5-15%/Kraft paper, 2-10% |
| Measurement precision | Standard error 0.4% (at 15% moisture or less) |
| Display format | Digital (LCD, smallest displayed unit 0.1%) |
| Power source | 6x 1.5V (“AA” size Alkaline), approx 0.45W |
| Dimensions and weight | 110(W) x 210(D) x 50(H)mm, Net 0.5kg (Only main unit) |
| Accessories | Carrying case, Shoulder strap, 6x 1.5V batteries (“AA” size Alkaline) |
| Options | Printer (VZ-330 or VZ-390), Printer cable (VZC-26) |
Related Products
-

Vessel No.N-1SN Standard Nozzle
-

KETT ELECTRIC LABORATORY KJT-230 NIR Moisture Meter
-

Eagle Jack (Konno Corporation) ED-100T-PG-75H-100 Hydraulic Bottle Jack
-

TONE AIS8500L Air Impact Wrench Straight Type
-

Obishi Keiki Seisakusho Graphite Vertical-Type Bench Centers ( VPG Type )
-

DIJET SDHW1504ADEN-F1 Thin Plate Insert For FJM/FJM-F4 Type





