Japan, Watanabe
Watanabe WSP-DS Isolator – Signal Converter

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WSP-DS
A high-speed isolator that outputs a DC signal proportional to the input signal
Features
- Small plug-in type for easy maintenance
- Wide range of zero/span adjustment of ±10%fs
Specifications
| input signal | DC voltage/DC current |
|---|---|
| output signal | DC voltage/DC current |
| power supply | AC100~240V ±10% DC24V ±10% DC10.8~30V DC110V ±10% |
| tolerance | ±0.1%fs |
| Response speed (0→90%) | 25ms |
| Zero/span adjustment | ±10%fs (15 rotation trimmer) |
| Withstand voltage | AC3000V |
| mass (weight) | about 130g |
| Compliant standard | EN61326-1 EN61010-1 EN IEC 63000 |
| External dimensions (HWD) | 84×23×106.5mm |
| Operating temperature and humidity | -5~+55℃ 90%RH or less |
Related Products
-

DAIA F-1000 Manual Pump
-

Eagle Jack (Konno Corporation) GD-100 Hydraulic Claw Jack
-

SAKUSAKU SDH101324 Blade for Cut-off And Deep Grooving
-

Showa Measuring Instruments RCB Compression Load Cells
-

Chiyoda Seiki GHN-4PM Series Single-stage Decompression Type Pressure Regulator (Single-stage decompression type pressure regulator for equipment/line/panel mounting)
-

Horiuchi Tie Rod Type LA Single Rod





