Japan, Watanabe
Watanabe WSPA-FRT Free spec resistance temperature transducer

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WSPA-FRT
Digital type equipped with a converter CPU that outputs a DC signal proportional to the Pt100Ω/JPt100Ω/Ni508.4Ω RTD signal.
Features
- Small plug-in type for easy maintenance
- Realized 5-year warranty by long-life design
Specifications
| input signal | Temperature (Pt100Ω/JPt100Ω/Ni508.4Ω RTD) |
|---|---|
| output signal | DC voltage/DC current |
| power supply | AC100-240V DC24V DC100-120V |
| Response speed (0→90%) | 180ms |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 150g |
| Compliant standard | EN61326-1 EN61010-1 EN IEC 63000 |
| External dimensions (HWD) | 84×29.5×106.5mm |
| Operating temperature and humidity | -5 to +55°C 90% RH or less |
Related Products
-

Ross Asia CC4 series double valve Safety cat. 4 PL e, external monitoring
-

PET-2000 Automatic Aluminum Vane Eddy Current Flaw Detector for Automotive Air Conditioners
-

MIKI NETSUREN ZN Hook
-

Kanetece KMDE Static Type Demagnetizer
-

FK-HP Spare Blade Punch Set
-

NAGANO KEIKI CS31 Differential Pressure Switch





