Japan, Watanabe
Watanabe WVP-DID Divider – Signal Converter

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WVP-DID
A signal converter that outputs a DC signal proportional to the quotient of two input signals
Features
- Plug-in type for easy maintenance
- Wide range of zero/span adjustment of ±10%fs
Specifications
| input signal | DC voltage/DC current |
|---|---|
| output signal | DC voltage/DC current |
| power supply | AC100V AC110V AC200V AC220V DC24V |
| tolerance | ±0.5%fs |
| Response speed (0→90%) | 200ms |
| Zero/span adjustment | ±10%fs |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 400g |
| External dimensions (HWD) | 97×51×126mm |
| Operating temperature and humidity | -5 to +55°C 90% RH or less |
Related Products
-

Kokosha KKS-A0-11 A0 Class Fire-resistant Windows Rectangular Windows Welded Type / Bolted Type
-

Hammer Caster 417-BSA Trivalent Chromate Conversion Coated
-

Kondotec AE Eye Stick
-

Fujii Denko TG-93SV-21KS-BK Harness & Lanyard
-

Fujii Denko BB-80-SN Retractable Type Fall Arrester
-

Vessel No.8909BP “RAINBALL” L-wrench 9-pc set (8900BP 9-pc set)





