Japan, Watanabe
Watanabe WVP-EF RMS converter – Signal Converter

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WVP-EF
A signal converter that outputs a DC signal proportional to an AC signal
Features
- High reliability for distorted waves with true RMS calculation method
- Plug-in type for easy maintenance
- Wide range of zero/span adjustment of ±20%fs
Specifications
| input signal | AC Voltage/AC Current (True RMS) |
|---|---|
| output signal | DC voltage/DC current |
| power supply | AC100V ±10% AC110V ±10% AC200V ±10% AC220V ±10% DC24V ±10% |
| tolerance | ±0.2%fs |
| Response speed (0→90%) | 500ms |
| Zero/span adjustment | ±20%fs |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 400g |
| External dimensions (HWD) | 97×51×126mm |
| Operating temperature and humidity | -5 to +55°C 90% RH or less |
Related Products
-

SENSEZ RLV.RLI ConCompact Pressure Sensors with Adjustment Function
-

Showa Seisakusho Jig for W bending test
-

Mirai Kogyo SGT Series Ideal for attaching wireless access point devices to suspension bolts
-

Seiwa E18 Thermal Conductive Sheet EMC Products
-

Watanabe AP-502A Digital panel meter for DC voltage/current – DC Meter
-

LOBTEX CW Combination Wrench





