Japan, Watanabe
Watanabe WVP-MS Potentiometer converter – Signal Converter

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WVP-MS
A converter that outputs a DC signal proportional to the 3-wire potentiometer signal
Features
- Plug-in type for easy maintenance
Specifications
| input signal | potentiometer |
|---|---|
| output signal | DC voltage/DC current |
| power supply | AC100V AC110V AC200V AC220V |
| tolerance | ±0.1%fs |
| Response speed (0→90%) | 25ms |
| Zero/span adjustment | Zero: 0~50%fs Span: 50~100%fs |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 400g |
| External dimensions (HWD) | 90×51×126mm |
| Operating temperature and humidity | -5 to +55°C 90% RH or less |
Related Products
-

OSC92OT109 3 – Component Load Cell
-

Fujii Denko SAF-MSN5 Industrial Safety Belt
-

NDV Fluorocarbon resin (ETFE) lining/clamp connection type Corrosion resistant valves of clamp connections/flange connections
-

Magnescale SR84 Absolute Linear Encoder
-

Vessel No.VCS-LY Color Sleeves (L-YELLOW)
-

SAKUSAKU SAK D210S25-2D Indexable Drill





