Japan, Watanabe
Watanabe WVP-TGD Tachogenerator (non-isolated) – Signal Converter

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WVP-TGD
A converter that outputs a DC signal proportional to an AC tachogenerator (generator for a tachometer)
Features
- Plug-in type for easy maintenance
- Wide range of zero/span adjustment of ±20%fs
Specifications
| input signal | tachogenerator |
|---|---|
| output signal | DC voltage/DC current |
| power supply | AC100V AC110V AC200V AC220V DC24V |
| tolerance | ±0.3%fs |
| Response speed (0→90%) | 500ms |
| Zero/span adjustment | ±20%fs |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 400g |
| External dimensions (HWD) | 97×51×126mm |
| Operating temperature and humidity | -5 to +55°C 90% RH or less |
Related Products
-

Gentos The LED Series LK-523D Flashlight
-

H.H.H Frame Type Turnbuckle, Both Hooks (White), Electroplating
-

UHT MAG-122N Air Micro Grinder
-

Super Tool ARS05C/05B/05R Safety Rope (Stainless Wire Core) (Capacity: 0.5kg)
-

TONE A809T Impact Socket Set ( For Truck Wheel)
-

Tsugaru Kogyo No.8592 (orthogonal) / 8593 (free) 4φ-38φ x Versatile Clamp (Orthogonal & Swivel)





