Eagle Jack, Japan
Eagle Jack (Konno Corporation) G-40LC Hydraulic Claw Jack

Products Made in Japan
Manufacturer: Konno Corporation
Model: G-40LC
Specification
| Claw Allowable Load | 2 ton |
| Allowable Head Load | 4 ton |
| Stroke | 110mm |
| Feed Width | – |
| Lowest position | 19 mm |
| Claw Length | 80 mm |
| Claw Width | 65 mm |
| Base Length | 256 mm |
| Base Width | 145 mm |
| Base Height | 230 mm |
| Head Cap Diameter | – |
| Product Weight | 11 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

TONE HD306 Socket Set (With Socket Holder)
-

Showa Measuring Instruments N11-FA Series Strain Gages Accessories
-

UNIKA UR21 D-Series Dry Diamond UR21-D Short Body
-

Daiwa Kenko DPC-DN / DP-4L Manual Pump (Double-acting Type)
-

Magnescale LT80/MG80-MA/ MG80-CM Data Acquisition System
-

Furuto Industrial (Monf) No.802 Cloth Adhesive Tape





