Fujii Denko, Japan, Safety Tools
Fujii Denko FS-60 Snap Hook

Product Made in Japan
Manufacturer: Fujii Denko
Model: FS-60
| Model No. | FS-60 |
| Overall Length | 132mm |
| Effective Opening | 13mm |
| Eye Diameter | 23mm |
| Material | Steel |
| Weight | 250g |
| Surface Treatment | Chromed |
| Breaking Strength | 23.4kN |
| Remark Pressed |
Related Products
-

DIJET CNMA120404, CNMG120408, CNMA120412, CNMA120416 Insert For Cast Iron
-

Matsuo Valve F7305, F7307, F7309 Marine Valves
-

TONE SRPH-400 Snap Ring Pliers
-

Chiyoda Seiki BHN-3 Laser Gas/Cylinder Pressure Regulator (three mixed gases: He, N2, CO2)
-

TONE HTXE409 Torx Socket E-Type Set (With Socket Holder)
-

Nakatani Kikai NAS7B‐CR Angle Grinder (Diamond Cutter, 7 Inch Type)





