Japan, Watanabe
Watanabe WSP-AZ AC converter – Signal Converter

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WSP-AZ
A converter that outputs a DC signal proportional to an AC signal
Features
- Compact plug-in type for easy maintenance
Specifications
| input signal | AC voltage/AC current (average value) |
|---|---|
| output signal | DC voltage/DC current |
| power supply | AC90-264V DC10.8-26.4V DC90-121V |
| tolerance | ±0.2%fs |
| Response speed (0→90%) | 500ms |
| Zero/span adjustment | ±5%fs |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 150g |
| External dimensions (HWD) | 84×29.5×106.5mm |
| Operating temperature and humidity | -5~+55℃ 90%RH or less |
Related Products
-

Takeda Machinery UWD-45Ⅲ/70Ⅲ Shaped Steel Working Machine Unit Worker
-

Watanabe WSPA-FRT Free spec resistance temperature transducer
-

Vessel No.GT-TC02 Timing Controller
-

Isolite Insulating Neokote-Ka:RCF-Free Coating materials
-

CB-20 Asphalt Cutter Chisel For Air Breaker/Pick Hammer
-

KONAN NH-80 Series Refrigerated Air Dryer





