Japan, Watanabe
Watanabe WSP-TGS Tachogenerator converter – Signal Converter

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WSP-TGS
A converter that outputs a DC signal proportional to an AC tachogenerator (generator for a tachometer)
Features
- Compact plug-in type for easy maintenance
Specifications
| input signal | tachogenerator |
|---|---|
| output signal | DC voltage/DC current |
| power supply | AC90-264V DC10.8-26.4V DC90-121V |
| tolerance | ±0.2%fs |
| Response speed (0→90%) | 500ms |
| Zero/span adjustment | ±5%fs |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 150g |
| External dimensions (HWD) | 84×23×106.5mm |
| Operating temperature and humidity | -5~+55℃ 90%RH or less |
Related Products
-

Eagle Jack (Konno Corporation) JCLT-C Lifting Bag Controller
-

Tohnichi TM Torque Meter
-

UHT Corporation CS70-4 #800 Blue Ceramic Stones
-

TERAOKA SEISAKUSHO 5661 #2 Low VOC(toluene free) Halogen Free Flame Retardant Nomex(R) Adhesive Tape
-

Toho Seisakusho Forced Opening/Closing Type Proportional Control Motor
-

Nakatani Kikai NG75L‐CS Die Grinder





